Европейците може и да се радват, че Борис Джонсън си отива, но няма причини да се смята, че отношенията между Лондон и Брюксел ще се подобрят след напускането му – освен може би тонът, с който се водят разговорите.
Borexit (игра на думи от Борис Джонсън и Brexit, напускането на Борис Джонсън - бел. ред.) няма да промени безмилостната логика на оттеглянето на Обединеното кралство от Европейския съюз (ЕС), пише Politico. Отношенията ще останат далечни, твърде често враждебни и обременени поради политическата динамика в Уестминстър и Белфаст.
Дългосрочното отчуждение е трайното наследство на Джонсън.
Въпреки проучванията на общественото мнение, които показват, че голяма част от британските гласоподаватели наистина признават, че Brexit им се е отразил зле, факт е, че нито една от двете водещи партии на Острова не се застъпва за по-тесни връзки с Брюксел.
Управляващите консерватори сега са преобладаващо анти-ЕС настроени. Дори оцелелите министри от торите, които гласуваха за оставане, се преклониха пред консенсуса.
Този въпрос раздели и опозиционната Лейбъристка партия, което ѝ струваше гласовете на работническата класа в традиционните ѝ северни крепости. Така нейният лидер Кийр Стармър обеща, че евентуално правителство на лейбъристите няма да се стреми да се присъедини отново към ЕС или неговия единен пазар или митнически съюз, ако спечели следващите общи избори, които трябва да се проведат до 2024 г.
Нито една от големите партии не може да си позволи да каже на избирателите, че са сгрешили или че са били измамени и че напускането на блока е скъпа грешка. Само либералдемократите, които са на трето място, и Шотландската национална партия, която управлява в Шотландия, все още се застъпват за отказ от Brexit.
За добро или лошо Джонсън довърши Brexit. С изключение на твърдото ядро от непримирими активисти на оставането в ЕС, избирателите се умориха и просто искат да продължат напред.
Джонсън беше принуден да подаде оставка заради серийната му нечестност по отношение на няколко вътрешни скандала и хаотичното поведение на правителството. Той не беше отстранен заради най-голямата лъжа, която е изричал - че излизането от ЕС ще подобри живота на британците. Вместо това неговият твърд Brexit нанесе щети на икономиката, сви търговията, намали входящите инвестиции и международното влияние на Обединеното кралство.
Сега много кандидати се надяват да наследят Джонсън, за да втвърдят още повече позицията си и да прокарат законодателството за едностранна отмяна на протокола за търговските отношения между ЕС и Северна Ирландия, който Джонсън подписа.
Каквото и да си мислят тези хора обаче, ръцете им са вързани заради разпределението на гласовете в парламента. Отделно Демократическата юнионистка партия, която представлява твърдолинейното протестантско юнионистко малцинство в Северна Ирландия, ще продължи да парализира управлението на властта в провинцията и ще упражнява непропорционално влияние върху консерваторите в Уестминстър.
преди 2 години Ще уврат, просто трябва време. отговор Сигнализирай за неуместен коментар